Wady i choroby serca


Serca, jak każdy wie, znajduje się w klatce piersiowej.
Ma ono za zadanie rozprowadzanie po całym organizmie krwi zawierającej tlen oraz substancje odżywcze. Bogata w tlen krew wędruje tętnicami do komórek ciała, żyłami zaś przepompowywana jest z powrotem do serca krew zawierająca dwutlenek węgla oraz produkty przemiany materii.
Składa się z dwóch przedsionków, dwóch komór głównych oraz czterech zastawek (zapobiegają one cofaniu się krwi podczas skurczów mięśnia sercowego). Do serca uchodzą dwie żyły główne, zbierające ubogą w tlen i nasyconą dwutlenkiem węgla krew, natomiast od niego odchodzi aorta oraz tętnice płucne.
Narząd ten wielkością przypomina zaciśniętą pięść (proporcjonalnie do wielkości ciała człowieka). W stanie spoczynku wykonuje ok. 70 uderzeń na minutę (ok. 100 tys. w ciągu doby), przetacza 5-20 litrów krwi na minutę.
Krew z całego organizmu jest kierowana żyłami do prawego przedsionka, następnie do prawej komory, skąd tętnicami płucnymi wędruje do płuc. Natomiast krew z żył płucnych trafia do lewego przedsionka. Od serca odchodzi aorta, która się rozgałęzia na tętnice. Bogata w tlen i substancje odżywcze krew tętnicza jest transportowana do wszystkich komórek ciała. Serce ma też swój własny obwód elektryczny – to właśnie impulsy elektryczne sprawiają, że mięsień serca się kurczy, dzięki czemu możliwe jest krążenie krwi.

CHOROBA NIEDOKRWIENNA MIĘŚNIA SERCOWEGO
Choroba wieńcowa, spowodowana jest zwężeniem lub nawet zatkaniem tętnic, co staje się przyczyną niedotlenienia serca oraz zaburzenia jego pracy (nierównomierne skurcze). Zawał – jedna z najczęstszych przyczyn śmierci Polaków. Typowe objawy to tępy ból wypełniający klatkę piersiową, często promieniujący do lewej ręki, uczucie ucisku. Takie symptomy mogą wystąpić szczególnie przy dużym stresie lub wysiłku fizycznym. Zawał dopada na ogół z zaskoczenia. Najlepszym leczeniem jest zdrowy tryb życia oraz zażywanie leków przepisanych przez lekarza. Czasem może być niezbędna interwencja chirurga, np. wstawienie tzw. by-passów lub przezskórna angioplastyka naczyń wieńcowych.

ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO
Może powstać w wyniku zakażenia wirusami (np. grypy), rzadziej przyczyną zapalenia są bakterie (np. gronkowce) lub pasożyty (np. tasiemce). Nieinfekcyjne zapalenie wiąże się m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobami autoimmunologicznymi naczyń. Zaniepokoić nas powinno kołatanie serca, osłabienie lub duszności podczas wysiłku fizycznego, zaburzenia rytmu serca. Choroba może przebiegać bezobjawowo. Leczenie przyczynowe – w zależności od tego, co wywołało chorobę. W cięższych przypadkach stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki steroidowe i immunosupresyjne. Chorzy na zapalenie mięśnia sercowego powinni unikać stresu i wysiłku fizycznego oraz dużo wypoczywać.

WADY SERCA
Nabyte (najczęściej dotyczą zastawek) występują dość rzadko. Ich przyczyną mogą być procesy zapalne, w wielu wypadkach źle leczona albo nierozpoznana gorączka reumatyczna lub też nieleczone nadciśnienie tętnicze. Objawy są różne, w zależności od rodzaju wady. Powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty, jeżeli zaobserwujemy u siebie lub bliskiej osoby np. duszność, ból wieńcowy, kołatanie serca, łatwe męczenie się, krwioplucie, kaszel, bóle i zawroty głowy. Łagodne wady nie wymagają leczenia (choć wskazana jest okresowa ocena lekarska). Czasem chorobę leczy się farmakologicznie. Jeżeli wada jest poważna, trzeba przeprowadzić operację naprawczą lub wszczepić sztuczną zastawkę.

NIEWYDOLNOŚĆ SERCA
Serce ma ogromne zdolności adaptacyjne, jednak czasem nie jest w stanie zapewnić organizmowi właściwego krążenia krwi. Ta choroba jest groźna, choć na początku może nie dawać żadnych objawów. Jej powikłania to m.in. niewydolność nerek, zakrzepy, zatory, niewydolność oddechowa płuc. Silna niewydolność serca może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość życia pacjentów. Jej przyczyną może być nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i zawał, cukrzyca, rzadziej wady serca, choroby tarczycy.
Objawy to obrzęki związane z zatrzymaniem wody w organizmie, duszności (nie tylko po wysiłku fizycznym, ale także wtedy, gdy odpoczywamy), ogólne osłabienie. Przede wszystkim leczy się pierwotną przyczynę niewydolności. Leki podaje się bardzo ostrożnie, ponieważ ze schorzeniem może być związane m.in. upośledzenie pracy nerek.

FAŁSZYWY ALARM
Serce jest dużym organem, więc nie może boleć w jednym miejscu. Gdy pacjent odczuwa tak zwane kłucie w sercu, ból punktowy, bolesność przy oddychaniu- to prawie pewne, że to nie serce daje znaki. Jeśli potrafimy określić dokładnie ów punkt, to znaczy, że nie jest to ból pochodzenia sercowego, wieńcowego. Mogą to być dolegliwości związane z neurologią międzyżebrową, ze schorzeniami kręgosłupa czy jakimś urazem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz