Tarczyca – niedoczynność gruczołu


Tarczyca to niewielki gruczoł położony symetrycznie u podstawy szyi, poniżej tzw. jabłka Adama, który produkuje i wydziela do krwi trzy niezbędne dla życia hormony: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3), które regulują procesy przemiany materii oraz kalcytoninę, odpowiadającą za stan naszych kości poprzez regulowanie gospodarki wapniowej organizmu. Te trzy hormony zapewniają prawidłowe działanie wszystkich tkanek i narządów ciała ludzkiego.

Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy zwana chorobą Hashimoto należy do grupy schorzeń, które są spowodowane niesprawnie działającym układem odpornościowym. U zdrowej osoby układ ten produkuje przeciwciała zwalczające bakterie, wirusy i inne groźne drobnoustroje. Zdarza się, że przeciwciała zaczynają atakować własne tkanki, u ludzi z niedoczynnością tarczycy atakują ten gruczoł. W konsekwencji tarczyca nie może wytworzyć dostatecznej ilości hormonów i staje się niewydolna. Nie wiadomo, co sprawia, że układ immunologiczny zaczyna niszczyć samego siebie. Pewne jest tylko jedno, niedoczynność tarczycy ma podłoże dziedziczne. Jeśli chorowała matka, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachoruje jej dziecko, zwłaszcza jeśli jest dziewczynką. Choroba ta bowiem występuje 5 razy częściej u pań niż u panów.

Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy rozwija się miesiącami, a objawy, które jej towarzyszą często trudno skojarzyć z uszkodzoną tarczycą. Najważniejszą cechą jest to, że cały organizm pracuje na zwolnionych obrotach. Chory zaczyna tyć, gdyż niedobór hormonów tarczycy wpływa na spadek tempa przemiany materii, je tyle samo, co przed chorobą, a mimo wszystko przybiera na wadze. Stale marznie, nawet wówczas, gdy na dworze panuje słoneczna pogoda. U osób dotkniętych tą chorobą, paznokcie kruszą się, a włosy stają się matowe. Nic nie jest w stanie tego zmienić – ani profesjonalny manikiur, ani odżywki do włosów, a nawet łykanie preparatów witaminowo-mineralnych. Skóra na przedramionach staje się sucha. Miesiączki staja się bardziej obfite i mogą trwać nawet kilkanaście dni. Nie zawsze występują wszystkie te objawy. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie prawidłowego leczenia sprawi, że funkcjonowanie organizmu wróci do normy. Zlekceważenie symptomów sprawi, że pojawią się trudności w koncentracji, zapamiętywaniu, a nawet depresja.

Hormonoterapia
Leczenie niedoczynności tarczycy jest proste i polega na codziennym podawaniu tabletek zawierających brakujący hormon. Dobiera się je indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając wiek, wagę chorego, stopień zaawansowania choroby i wyniki badań. U większości dorosłych dawka waha się od 50 do 200 mikrogramów dziennie. Na początku jest mniejsza i stopniowo ulega zwiększaniu, aż do osiągnięcia prawidłowego poziomu TSH we krwi. Odstawienie leków spowoduje w ciągu kilku dni nawrót objawów chorobowych. Dlatego środki hormonalne trzeba brać, niestety, do końca życia. Nie są one niebezpieczne, gdyż zastępują naturalny hormon. Pojawienie się palpitacji serca, biegunek lub pobudliwości może świadczyć o zbyt dużej dawce leku. Dlatego też musisz badać kontrolnie krew raz do roku, aby sprawdzić, czy dawka tyroksyny jest odpowiednia. Przygotowany i oczyszczony organizm, a tym samym pobudzony do działania układ immunologiczny zabezpieczą cię przed chorobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz