Ruch a zdrowie


Jak nie od dziś wiadomo, siedzący tryb życia sprzyja rozwijaniu się wielu schorzeń i chorób. Człowiek jest wprost stworzony do ruchu. Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości, że ćwiczenia fizyczne są przepisem na zdrowie i dłuższe życie, a także niezawodnym lekiem na wiele dolegliwości.

Ciągle przeciętne człowiek nie docenia znaczenia ruchu, chociaż większość społeczeństwa deklaruje, że wie co jest dobre dla zdrowia, niestety nie wykorzystuje tej wiedzy w praktyce. Bardzo istotnym jest fakt, iż stan zdrowia w ponad 50% zależy od czynników na które człowiek ma wpływ, tak więc za zmianą nawyków idzie większa szansa na zdrowie.

Statystyki dają wiele do myślenia, prawie połowa polskiego społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu, czego skutkiem jest nadwaga u wielu dorosłych, młodzieży a nawet dzieci. Należy pamiętać, że otyłe dziecko może stać się w przyszłości otyłym i chorym dorosłym, do czego nie wolno dopuścić.

Recepta na zdrowie jest prosta: mobilizacja siebie i swoich dzieci do aktywności fizycznej. Należy zastąpić wspólne przesiadywanie przed telewizorem spacerem na świeżym powietrzu. Na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno.

Już nasi przodkowie, aby zdobyć pożywienie przemierzali duże odległości i byli w ciągłym ruchu. Gdyby współczesny człowiek chciał im dorównać, musiałby biegać ok. 12 km dziennie.

Dzisiaj nie trzeba się tak namęczyć, aby mieć pełny brzuch. Jednak za udogodnieniami i postępem cywilizacyjnym ciągnie się wiele niekorzystnych nawyków. Jednym z nich jest właśnie ograniczenie ruchu i wysiłku fizycznego.

Bardzo często zwrot następuje przy wejściu w dorosłe życie, gdy młody człowiek kończy szkołę i zaczyna pracę zawodową. Wtedy zanikają nawyki z lekcji wychowania fizycznego i ćwiczenia fizyczne zostają ograniczone do minimum, a z czasem zmęczenie po pracy doprowadza do całkowitego zaprzestania ćwiczeń.

Niepoprawne nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia niosą za sobą bardzo złe konsekwencje. Coraz młodsi ludzie zapadają na choroby serca, układu krążenia, cukrzycę i nadwagę. Ta zależność była wiadoma już dawno, ale dopiero niedawno aktywność fizyczna została umieszczona w podstawie piramidy żywienia. Nawet najzdrowsze posiłki nie zapewnią dobrego zdrowia bez codziennej porcji ruchu.

Nie jest konieczne wylewania z siebie „siódmych potów” na siłowni, a tylko niezbyt intensywny wysiłek na świeżym powietrzu. Można przecież biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać jogging zawsze wtedy, gdy ma się chwilę wolnego czasu, bo właśnie taki ruch najlepiej wpłynie na poprawę samopoczucia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz